fbpx

Nie ma takiego budżetu, który zastąpi złe zarządzanie zespołem

 W poprzednim artykule opisałem pierwsze 4 zasady złotej 11-tki zarządzania zespołem. Poniżej przedstawię wam 3 kolejne, które pokazują, że niezależnie jak wielki jest budżet Twojej firmy, nie zastąpi on złego zarządzania. Zarówno jeśli mówimy o firmie czy o klubie piłkarskim. Najlepszym przykładem jest obecna sytuacja Realu Madryt (w sezonie 2017/18 przychody klubu wyniosły 750,9 mln euro), który ewidentnie padł ofiarą złego zarządzania, składającego się ze złej polityki transferowej oraz słabego managera. Posiadając tak astronomiczny budżet klub odpadł w 1/8 Ligi Mistrzów. 

prezes realu madrid florentino Perez

Wiele osób posiada teorię tzw. efektu Ronaldo, która mówi o tym, że po odejściu portugalskiego napastnika zespół posypał się jak domek z kart. Zgodzę się, że Cristiano Ronaldo był filarem drużyny, ale nie można zapominać, że w biznesie i w sporcie panuje zasada:

5. Na odejściu najlepszych zawodników świat się nie kończy

Prowadziłem kilka zespołów handlowych. Pamiętam dobrze, kiedy przy prowadzeniu pierwszego zespołu, jeden z najlepszych sprzedawców oznajmij mi, że odchodzi z firmy.

Moja wizja robienia targetów, rozwoju firmy legła w tym momencie w gruzach. Zastanawiałem się, jak sobie poradzę bez niego. Przecież robił ponadprzeciętne wyniki, był wzorem dla innych. Wtedy nie znałem jeszcze zasady 2. Ciągła rekrutacja to 90% sukcesu. Po odejściu handlowca, inna osoba przejęła jego obowiązki
i zwiększyła przy tym swoje umiejętności – stała się nowym, najlepszym sprzedawcą. Bez ciągłej rekrutacji, byłoby to niemożliwe.

Gdyby Real Madryt zadbał o dobrą politykę transferową to odejście Ronaldo nie odbiłoby się klubowi taką czkawką, po prostu inny napastnik rozwinąłby się na jego pozycji. Należałoby po prostu takiego sprowadzić do klubu.

Tak samo w biznesie. Musisz być gotowy na to, że w każdym momencie najlepszy pracownik, może rzucić Ci wypowiedzenie na biurko. To jest normalnie, po prostu rekrutuj, szkol, rozwijaj!

6. Nie mogę chcieć bardziej od pracownika

Ciągła rekrutacja jest początkiem późniejszych szkoleń i rozwijania kompetencji pracowników, których zrekrutujesz do swojego zespołu. Wielu managerów reprezentuje błędne podejście, które polega na chęci rozwinięcia pracownika za wszelką cenę, nawet gdy on tego tak naprawdę nie chce.

zmarnowany talent mario balotelli

Idealnym przykładem takiej sytuacji jest jeden z najbardziej zmarnowanym talentów piłkarskiego świata – Mario Balotelli. Piłkarz, który miał wszystko: talent, warunki fizyczne, najlepsze kluby. Jednak nie chciał wykorzystać swojego potencjału i niezależnie z jakim światowej klasy trenerem miał do czynienia Conte, Mancinim, Allegrim – żaden z nich nie mógł wydobyć z niego największego potencjału.

Historia tego napastnika pokazuje, że często zapominamy o tym, że Twoje wsparcie, wiedza, szkolenia stanowią 20% sukcesu, pozostałe 80% to ciężka praca, trening, który każdy pracownik musi odbyć we własnym zakresie. Nie możesz chcieć bardziej od pracownika. To podstawowa zasada mojej “higieny psychicznej managera”. Dzięki stosowaniu tej zasady nie irytuję się, nie stresuję zarządzaniem zespołem. Pamiętaj, nie każdy piłkarz będzie Cristiano Ronaldo czy drugim Messim, jeżeli osoba daje wartość Twojemu zespołowi, a nie chce być najlepszych pracownikiem to pogódź się z tym, to jest po prostu ok.

7. Handlowcy są odpowiedzialni za swoje zarobki i wydatki 

8,3 mln euro, 276 tys. euro dziennie, tyle zarabia najlepiej opłacany piłkarz (na luty 2019) Leo Messi. Dla porównania pensja Roberta Lewandowskiego w tym czasie wynosi 1,33 mln euro.

Piłka nożna się kiedyś skończy, zarobki też. Teraz jest comiesięczna wypłata, kiedyś nie będzie. Świadomość tego, że teraz mogę zarobić na resztę życia, mi nie wystarcza. Wolę zainwestować w coś, co do końca życia będzie mi przynosiło stały dochód.”

Robert Lewandowski w wywiadzie dla gazety “Rzeczpospolita” 

Właśnie nasz napastnik jest dla mnie osobiście jednym z najlepszych przykładów sportowca, który podchodzi zdroworozsądkowo do zarządzania swoim majątkiem. Inwestowanie w startupy, ośrodki wypoczynkowe, inwestowanie w nieruchomości czy stworzenie wraz z Anną Lewandowską domu mediowego, który zredukuje koszty reklamowe marki jaką są Lewandowscy to tylko nieliczne przykłady na to jak można w efektywny sposób zarządzać swoimi finansami.

nowy dom roberta lewandowskiego w warszawie

Niestety wielu piłkarzy nie bierze przykładu z Lewandowskiego, a z jego kolegi z reprezentacji – Kamila Grosickiego, który miewał problemy z hazardem, gdzie codziennie przegrywał po kilkanaście tysięcy złotych lub Diego Maradony, legendy, która zbankrutowała po zakończeniu kariery.

W zespołach handlowych każdy z handlowców powinien mieć równe szanse tzn. powinien on otrzymać ten sam pakiet szkoleń, wsparcie na równym poziomie oraz mieć możliwość nieograniczonej sprzedaży. To co pracownicy robią ze swoimi zarobkami to jest tylko wyłącznie ich sprawa, mimo, że często złe zarządzanie finansami osobistymi wpływa na ich pracę – nie mogą przychodzić do Ciebie z płaczem.

Warto w zespołach kłaść nacisk na edukację finansową niezależnie czy mówimy o zespole sprzedażowym, marketingu, informatyków. Kontrolując finanse osobiste masz spokojną głowę, a z nią jesteś o wiele bardziej efektywny.

Z zakresu edukacji finansowej polecam Michała Szafrańskiego i jego:

Bloga: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ rel=”nofollow” 

Książkę: https://finansowyninja.pl/ rel=”nofollow”

Pozostałe 4 zasady złotej 11-tki zarządzania zespołem przedstawię w ostatniej, trzeciej części serii. 

O pierwszy 4 zasadach możesz przeczytać w pierwszej części dostępnej pod tym linkiem