Jak kupować zewnętrzną reklamę video?

reklama zewnętrzna video

Wiele osób, które są właścicielami małych, średnich przedsiębiorstw lub pracują w dziale marketingu inwestują w zewnętrzne formy reklamy typu radio, billboardy czy gazety.

Jedną z najpopularniejszych form reklamy zewnętrznej ostatnimi czasy jest zewnętrzna reklama video, często zamiennie nazywana rynkiem Digital Ouf Of Home, czyli DOOH.

"DOOH to drugie najszybciej rozwijające się medium na świecie, w Polsce odnotowuje 18 proc. wzrost (2018 vs. 2017)."

Podsumowanie reklamy zewnętrznej 2018 i trendy na 2019 rok do portalu WIRTUALNEMEDIA.pl

Napotykając się często pierwszy raz na zewnętrzną formę reklamy, osoby wyżej wymienione mogą zastanawiać się nad tym:

 • Ile to kosztuje?
 • Jak to kupić?
 • Ile trwa realizacja kampanii?

W tym artykule chciałbym Ci przedstawić, jak wygląda proces zakupu takiej reklamy. Zakup zewnętrznej reklamy video przebiega w 4 etapach:

 1. Rozmowa z konsultantem naszej firmy. Podczas rozmowy konsultant omawia z klientem następujące kwestie:
  1. Czym zajmuje się firma klienta,
  2. Do kogo ona miałaby trafiać tzn. jaka jest grupa docelowa klienta?
  3. Jakie promocję lub usługi chciałby wypromować?
  4. Jaki okres kampanii go interesuje?

Zawsze lubię porównywać taką rozmowę do wizyty u lekarza rodzinnego. Handlowiec zadaje te pytania, żeby dowiedział się jakie działania aktualne działania prowadzi firma. Jak klient chce, żeby te działania wyglądają w najbliższym czasie.

Na podstawie odpowiedzi klienta na powyższe pytania handlowiec wygeneruję ofertę kampanii oraz przedstawi dodatkowe warianty, które następnie zostają wysłane na adres mailowy klienta.

W trakcie rozmowy handlowiec pyta jakie lokalizację interesują danego klienta czy chciałbyś reklamować na terenie całego województwa czy interesuje go kilka miast a może jedno miasto.

Kolejne pytanie dotyczy nośników, czyli w jakie nośniki zainteresują klienta. Czy są to ekrany reklamowe w supermarketach, czy w klubach fitness czy w przychodniach medycznych, w komunikacji miejskiej czy pociągach. Nośników jest naprawdę wiele: 

Pełną listę nośników zewnętrznych ekranów reklamowych możesz znaleźć pod LINKIEM

Wiemy, że nie każdy nośnik się sprawdzi tzn. nie dotrzesz za pomocą każdego nośnika do swoich potencjalnych klientów, więc w tej rozmowie „odcinamy” kolokwialnie mówiąc te nośniki, które nie sprawdzą się w tej kampanii. Skupiam się na tych ekranach, które faktycznie mają potencjał, za pomocą, których docieramy do potencjalnej grupy klientów.

Bazując na tych nośnikach, które zostały wyselekcjonowane, pytamy jaki okres kampanii interesowałby danego klienta. W zależności od danych nośników kampanię mogą trwać się od miesiąca do trzech, sześciu lub więcej miesięcy wszystko zależy po prostu od konfiguracji kampanii.

Po uzyskaniu odpowiedzi handlowiec generuje wycenę takiej kampanii w dwóch- trzech wariantach by klient miał całe spektrum możliwości jakie oferujemy.

Do tych wycen dołącza cennik usług dodatkowych takich jak produkcja spotu. Większość osób chcących skorzystać z kampanii na ekranach reklamowych nie posiada własnego spotu graficznego. Każdy klient może stworzyć spot we własnym zakresie. Przy tym wariancie polecamy pobrać darmowego e-booka, w którym pokazujemy jak samemu stworzyć efektywny spot na ekrany reklamowe:

Nasz grafik posiadając materiały w postaci logo, kilku zdjęć i informacji zawartych na Twojej stronie internetowej jest w stanie przygotować taki spot reklamowy.

Na naszym kanale na YouTubie możesz zobaczyć, jak wyglądają nasze produkcje. Spot graficzny to dynamiczny pokaz slajdów od trzech do czterech slajdów, który zawiera konkretne informacje dotyczące firmy. Nie przedstawiamy na nim pełnej oferty danej firmy, ponieważ nikt nie byłby w stanie tego zapamiętać. Chodzi o przekierowanie ludzi z konkretnego miejsca, gdzie emitowany jest spot na stronę internetową klienta, fanpage lub na adres firmy.

Na koniec rozmowy z klientem umawiamy się na kolejny kontakt po to żeby handlowiec dowiedział się czy klient decyduje się na daną kampania czy też nie. Konsultant musi planować pętlę reklamową, ponieważ nie możemy tutaj dopuścić do sytuacji, kiedy klient chciałby i rozpocząć emisję tego samego dnia. Tak samo kupując reklamę w TVN’ie, nie możemy oczekiwać, że spot będzie emitowany w ten sam dzień, ponieważ pętla reklamowa jest wcześniej planowana. Dlatego musimy wiedzieć zawsze na czym stoimy.

Tak wygląda proces zakupu czasu reklamowego. Cały czas skupiamy się na tym, żeby jak najlepiej obsługiwać naszych Klientów tak żeby „szyć im ofertę na miarę” ponieważ nie mamy gotowych ofert, tak samo jak lekarz nie ma gotowej oferty dla pacjenta tylko najpierw musi wykonać serię badań, żeby postawić diagnozę a następnie wypisać receptę. U nas jest praktycznie tak samo.

Jeżeli chciałbyś zobaczyć jaka kampania jest dla odpowiednia dla Twojej firmy, ile ona by kosztowała to umów się teraz na rozmowę z naszym konsultantem klikając w LINK